Zdravý životní styl

Životní styl nás ovlivňuje mnohem více, než si myslíme.

 

Americký lékař a výzkumník Dean Ornish důsledně prosazuje změny životního stylu. Veliký důraz klade na syrovou stravu, odvykání kouření, rekreační cvičení (nikoli vrcholové), techniky zvládání stresu pomocí jógy a meditace a psychosociální podporu. Ve svých výzkumech dokazuje, že zdravý životní styl dokáže ovlivnit i naše geny. Pokud jíme zdravě,  přiměřeně cvičíme, zvládáme stres a hodně milujeme, tedy vyzařuje z nás láska a soucit, potom náš mozek dostává větší přísun krve a více kyslíku.  A co více, mozek se dokonce měřitelně zvětšuje. Před několika lety by takovýto výzkum nebyl možný, protože takové techniky jsme tehdy ještě neznali.

 

Zajímavé je už jenom zjištění, že pokud se tři měsíce  nejméně tři hodiny týdně procházíme na čerstvém vzduchu, díky tomu mnoho neuronů v našem mozku roste a to  prokazatelně způsobuje zvětšení jeho velikosti.

 

Je tedy dobře, že my sami můžeme ovlivnit to, aby naše mozkové buňky nejenom neumíraly, ale aby dokonce vznikaly nové! Růst nových buněk podporuje kromě syrové stravy také například čokoláda, čaj, v malé míře alkohol a dobré zvládání stresu.

Naopak jejich odumírání způsobují například nasycené tuky, cukr, nikotin, opiáty, kokain, velkém množství alkoholu a chronický stres.

 

 

Pokud tedy chceme pracovat na sobě, něco pro svoje tělo udělat, máme možnost volby. Můžeme změnit svůj životní styl. Nikdo jiný to za nás neudělá. V žádné lékárně na to prášky nekoupíme.

Pouhou změnou životního stylu dokážeme zajistit svým buňkám více kyslíku, můžeme pomaleji stárnout, mít méně vrásek. Naše srdce získává vyšší přísun krve a my tak můžeme odvrátit srdeční choroby.

Podle jeho posledních průzkumů bylo zjištěno, že ucpané arterie se pouhou změnou životního stylu během jednoho roku staly měřitelně průchodnější. Srdeční skeny ukázaly již po jednom roce téměř normální průtok krve srdcem.

 

Dean Ornish se ve svých výzkumech zaměřil na rakovinu prostaty a zjistil, že je možné zastavit rakovinu prostaty již v rané fázi.  A  platí to pravděpodobně i pro rakovinu prsu. Klinickým výzkumem zjistil, že pouhou změnou životního stylu byl zastaven růst nádoru u rakoviny prostaty u 70% těch členů skupiny, která provedla změnu svého životního stylu. U skupiny, která nezměnila svůj životní styl to bylo pouhých 9%, což je velmi významný rozdíl.

Potěšitelné je, že vyšší průtok krve získávají také naše pohlavní orgány. Zdravý životní styl tak ovlivňuje i potenci. Nikotin, který blokuje průtok krve v našich žilách, může způsobit nejenom infrakt, mrtvici, ale také impotenci.

 

 

Výzkumem, jak my sami můžeme změnit to, jak naše geny vypadají, se také zabývá americký genetik a biochemik Craig Venter. Studie prokazují, jak se pouhou změnou životního stylu změnila sestavu genů u mužů s rakovinou prostaty. Více než 500 genů se pozitivně změnilo jako jako efekt „zapnutí“ dobrých genů, tedy těch, které předcházejí chorobám. A tyto dobré  geny se zároveň zbavily oněch špatných tuto nemoc šířících.

 

Výsledky těchto posledních výzkumů jsou  velmi pozitivní a dávají nám velkou naději. Naději v tom, jak sami můžeme ovlivnit svůj život a svoje zdraví.

Zároveň na nás ale vkládají velkou zodpovědnost. Zodpovědnost nás samých za svoje zdraví a život. To může být pro někoho z nás výzvou, pro někoho ale problémem. Pokud je někdo zvyklý zajít si pro pilulku na problém k lékaři nebo do lékárny, tady cestu nenajde.

 

Naše geny tedy nejsou nevyhnutelně naším osudem, pokud učiníme změny směrem ke zdravém životnímu stylu.  Naše geny nás sice do jisté míry předurčují, ale my sami jsme schopni tento směr zastavit a dokonce i zvrátit. Můžeme skutečně změnit to, jak naše geny vypadají, což ostatně Craig Venter ve svých výzkumech již prokázal.